enter-article מחירון רכב - מה משפיע על מחיר הרכב - אינדקס מכוני בדיקה הגדול
מכוני רישוי » מאמרים וחדשות » מחירון רכב - מה משפיע על מחיר הרכב

מחירון רכב - מה משפיע על מחיר הרכב


מחירון רכב בישראל נקבע עפ"י שני גופים: משרד האוצר ויבואני הרכב השונים. שני הגופים הללו הם גופים בעלי אינטרסים ולכן מחירון הרכב לא תמיד מחושב אך ורק בהתאם לסך מרכיביו


לפני שנכנסים לעולם מכירות הרכבים, חשוב להבין כי מחירון הרכב אינו מהווה במרבית המקרים אינדיקציה ברורה לגבי שוויו האמיתי. הסיבה לכך נובעת מהיטלי המיסים הגבוהים עבור כל רכב מיובא וניסיונה של תעשיית הרכבים ליישר קו עם רף המחירים שמציבים היבואנים.

במאמר הבא ננסה להבין ממה בכל זאת מורכב מחירון הרכב ועל מה חשוב לשים דגש בעת רכישתו.


כיצד נקבע מחירון רכבמכוני בדיקה

עוד לפני שנעמוד על הפרמרטרים שמרכיבים את מחירון הרכב, חשוב להבין את הנעשה בשוק הרכבים ואת הגורמים שבאמצעותם נקבע מחירון הרכב.

מחירון רכב נקבע לרוב עפ"י סקר שוק, אך הוא גם תלוי בתפיסת הציבור לגבי סוג רכבים מסויימים.

ישנם דגמים הנתפסים בראייה הקולקטיבית כרכבי יוקרה איכותיים, ולכן פעמים רבות עצם התפיסה הזו עשויה להשפיע על מחירון אותו רכב, מה שיוצר ברוב המקרים מעגל שקשה לשבור. לכן, ניתן לומר כי מחירון הרכב הוא בין היתר גם פקטור של היצע וביקוש.

כמו כן, מחירון רכבים נקבע עפ"י הצעות המחיר הניתנות בלוחות מכירה שונים, באולמות תצוגה ובמגרשי מכוניות.

כך שכפי שניתן לראות, מחירון רכב מושפע מאלמנטיים חיצוניים רבים שלאו דווקא קשורים לאיכותו או לשוויו האמיתי של הרכב שמתעתדים לרכוש.


הפרמטרים שמרכיבים את מחירון הרכב
לצד אותם גורמים חיצוניים, קיימים גם גורמים שמשפיעים באופן ממשי יותר על מחירון הרכב. חלק מאותם גורמים הם ברורים ומובנים, כמו למשל שנת ייצור הרכב, הדגם, הקילומטראז' שצבר והיצרן, אך חלק מהם מעורפלים יותר וקשה יותר לכמת אותם, כמו למשל התאונות שעבר הרכב, זהותם של הבעלים הקודמים שלו ועו'.

בנוסף, ישנם פרמטרים שעשויים לייקר את עלות המחירון כמו למשל תוספות שמותקנות על גבי הרכב, לרבות מערכת שמע איכותית יותר, מערכת מיגון או חלון בגג. חשוב לציין כי התוספות הללו ייקרו את מחירון הרכב בין אם יש בהן צורך ובין אם לא.

לעומת זאת, ישנם פרמטרים שעשויים להוזיל את עלות מחירון הרכב, כמו לדוגמא רכב שעבר כמות ידיים גדולה באופן חריג, רכב שנרכש מחברה ותאונות שהביאו לפגיעה משמעותית ברכב.

חשוב גם להדגיש כי מחירון הרכבים הנהוג במשק הישראלי אינו מחייב, לא את הלקוח ובוודאי שלא את המוכר. במרבית המקרים קיימת סטיית תקן קלה מהמחירון הממוצע אך ישנם מקרים שקיימת בהם סטייה משמעותית יותר, כמו למשל במקרים שבהם הרכב נמכר במצב שמור מאוד או להיפך, רכב שנמכר במצב מאוד רעוע.

כך שאין צורך להתייחס למחירון בגדר תורה משמיים, אלא רק בתור המלצה, ותמיד יש להתייחס לכל מקרה לגופו.


בדיקת רכב באמצעות מכוני רישוי

כדי לוודא שאינכם רוכשים חתול בשק או לחילופין משלמים מחירון שאינו מייצג את מצבו של הרכב, מומלץ תמיד להעביר את הרכב בדיקה באמצעות מכוני רישוי.

כדי לקבל הערכה אובייקטיבית לגבי מצבו של הרכב, כדאי לבחור מכוני בדיקה שהם לא בהמלצתו של המוכר או הסוחר, אלא מכוני בדיקה בלתי תלויים שאיתרתם בעצמכם.

עלות בדיקת רכב באמצעות מכוני רישוי אמנם מייקרת את עסקת החבילה בכמה מאות שקלים- כ-400 ש"ח עבור בדיקת רכב רגיל וכ-600-800 ש"ח עבור רכב שטח, אך בטווח הרחוק היא עשויה להוזיל את מחירו הסופי במידה ומתגלות תקלות שהמוכר לא טרח לדווח לגביהן.

באותו הקשר, מומלץ לחתום עם המוכר על זכרון דברים שבו הוא מתחייב לגבי מצבו של הרכב, כך שתהיה לכם לגיטמיציה לפנות אליו במידה ויתגלו ליקויים.

מכוני בדיקה יכולים לזהות בעיות קשות ברכב, לרבות תאונות (מה שעשוי להיות מאוד אפקטיבי במידה והמוכר לא דיווח בשקיפות על היסטוריית התאונות של הרכב), תקינות תיבת ההילוכים ותיבת הפליטה ובמקרים קיצוניים יותר- מכוני בדיקה יכולים גם לזהות רכבים מזוייפים.

אל תחשבו שזה לא יכול לקרות גם לכם, שכן ישנן הונאות רבות בתחום הרכבים, אלא תמיד תקפידו לבדוק את הרכב לפני הרכישה באופן מקצועי.


עוד לפני שתקחו את הרכב לבדיקה באמצעות מכוני רישוי, נסו להביא לפגישה גורם מטעמכם שמבין ברכבים. יתכן שכבר בבדיקה הראשונית יתגלו בעיות או אי דיוקים, וכך תוכלו לחסוך לעצמכם נסיעה מיותרת למכון הבדיקה.
קחו בחשבון שתצטרכו לבדוק באופן כזה יותר מרכב אחד עד שתוכלו לרכוש את הדגם המתאים, ולכן חבל שתבזבזו כספים לחינם
 

עוד באותו נושא

הרכבים החשמליים כאן כדי להישאר - אבל מה לא כולם לוקחים בחשבון?

הרכבים החשמליים כאן כדי להישאר - אבל מה לא כולם לוקחים בחשבון?

האימוץ הגובר של כלי רכב חשמליים מהווה עומס משמעותי על רשתות החשמל, במיוחד בזמני טעינה שיא. ככל שיותר ויותר רכבי EV יוצאים לכבישים, הביקוש לחשמל...

איך ניתן להוזיל את מחירי ביטוח הרכב בקלות

איך ניתן להוזיל את מחירי ביטוח הרכב בקלות

הבנת פוליסת ביטוח הרכב שלך היא חיונית בשאיפה להוזיל את מחירי הביטוח שלך. מבוטחים רבים משלמים פרמיות מבלי להבין היטב את הכיסוי שהם מקבלים....

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב מתייחסות למעטפת החיצונית של רכב, לרבות הפנלים, הדלתות, הגג, הפגושים והפגושים. זוהי השכבה החיצונית ביותר המגנה על הרכיבים הפנימיים...

מדריך בדיקת רכב לפני קניה

מדריך בדיקת רכב לפני קניה

רכישת רכב יד שנייה, הוא לא עניין של מה ובכך, בדיקת רכב לפני קנייה אמורה להסיר מאיתנו כמה דאגות, בהווה ובעתיד. השאלה האם לרכוש רכב יד שנייה,...

בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?

בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?

      מצאתם את הרכב שמתאים לדרישות ולתקציב, ואפילו עברתם את מסכת הייסורים ההכרחית שבבדיקת תקינותו במסגרת מכוני בדיקה מורשים....

string(74) "בדיקת בעלות רכב – של מי הרכב הזאת באמת?"