enter-article בדיקת בעלות רכב - בדיקת בעלות רכב לפי תעודת זהות מעודכן 2022 - אינדקס מכוני בדיקה הגדול
מכוני רישוי » מאמרים וחדשות » בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?

בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?


     

מצאתם את הרכב שמתאים לדרישות ולתקציב, ואפילו עברתם את מסכת הייסורים ההכרחית שבבדיקת תקינותו במסגרת מכוני בדיקה מורשים. מזל טוב, הגעתם לשלב הבירוקרטי בו בודקים למי באמת שייך הרכב

ראיתם את המודעה, הלכתם לראות את הרכב, לקחתם אותו לנסיעת מבחן ואפילו הסכמתם על מחיר.
חושבים שזה הכול, שעכשיו אתם יכולים להשלים את העסקה וליהנות מהרכישה? ובכן, לא בדיוק..
עכשיו, ישנן מספר בדיקות שחשוב שתבצעו, על מנת להבטיח שמה שאתם חושבים שאתם קונים זה גם מה שאתם עתידים לקבל. כחלק מכך:

  • עליכם לוודא שהמוכר הוא אכן הבעלים ובמספר (יד) שהצהיר עליו.
  • יש לבצע בדיקת בעלות רכב, שבין הבעלים הקודמים לא היו גורמים "מפוקפקים" כמו חברות השכרה וכו' (בדיקת בעלות רכב קודמת).
  • עליכם לוודא כי הבעלים מוסמך למכור את הרכב (וכחלק מכך, גם לבצע בדיקת עיקול רכב.

לפני שעוברים לבדיקות כדאי לשאול מספר שאלות

לפני שאתם ניגשים לשלב בדיקת בעלות רכב וכל שאר הבדיקות אשר יבטיחו לכם שמדובר בעסקה חוקית. ישנן מספר שאלות שכדאי להפנות לבעל הרכב ובין היתר:
האם הרכב עבר תאונות? במידה והרכב עבר תאונות באלו תאונות מדובר? כמה אנשים נהגו ברכב? ומומלץ לבדוק פרטים גם לגבי המוסך המטפל.
התשובות שתקבלו על השאלות הללו, יכולות לספק לכם תמונה כללית לגבי הרכב ולאפשר לכם להבין, אם אתם מעוניינים בכלל להתקדם לשלבים הבאים.

איך מגלים אם קיים שיעבוד על הרכב?

נתחיל מהסוף, כיוון שזו הפרוצדורה הקלה ביותר וכזאת שבשום פנים ואופן אסור לוותר עליה. כדי שהבעלים יוכל באמת להעביר לכם בעלות, לא מספיק שהרכב יהיה רשום על שמו. צריך גם שתהיה לו הזכות למכור את הרכב, ובמילים אחרות שהרכב יהיה חף משיעבוד פיננסי.

מה יכול להוביל רכב להיות משועבד?

  • שיעבוד מרצון - בשיעבוד מרצון הבעלים מציב את הרכב כמשכון להתחייבות פיננסית אחרת, לדוגמא הלוואה (מן הבנק או גורם אחר) וכו'.
  • שיעבוד בצו בית משפט – בשעבוד מהסוג הזה, הרכב משועבד בלי להעביר את בעלותו כביטחון לעמידה בהתחייבות פיננסית חוקית, לדוגמא קיום חוזה מסוים, עמידה בתשלומים מסוימים וכיוצא בזה.


חשוב לציין, שלא כל שיעבוד הוא בהכרח סוף העסקה או תעודת עניות ליושרו של המוכר (אלא אם כן הוא בחר להסתיר זאת, מה שאמור להרים לכם גבה...).
ברוב המקרים ישנם פתרונות חלופיים (הכי פשוט- שיעבוד נכס אחר במקום, או במקרים מסוימים ערבויות אחרות כגון ערבים או ערבות בנקאית). מה שמעניין אתכם בסופו של יום הוא לוודא שבזמן המכירה הרכב לא משועבד לאף גורם.

איך בודקים את הנושא הזה?

זה יכול להישמע כהליך פשוט מאוד: הולכים למשרד הרישוי או אפילו לבנק הדואר, ובמעמד העברת הבעלות מבצעים גם בדיקת עיקול רכב, אבל בפועל מדובר בהליך מעט מורכב יותר.
ברוב המקרים אכן תופיע אזהרה כבר במחשבי משרד הרישוי (שאליהם מחוברים גם המחשבים בסניפי הדואר הרלוונטיים). אבל, וזה אבל גדול, שיעבוד לחלק מן הגופים הפרטיים לא יופיע במחשבים, כמו גם שיעבודים מן התקופה האחרונה ושאר יוצאי דופן.

לכן כדי לבצע בדיקת עיקול רכב מלאה ומהימנה חייבים לפנות לרשם המשכונות, המהווה חלק ממשרד המשפטים. הפניה פשוטה, ונעשית באמצעות טופס ממוחשב (הסבר אפשר למצוא כאן ) עלות בדיקת רכב לפני קניה (בדיקת עיקול רכב) היא 27 שקלים (כדאי לבצע את השאילתה לפי מספר הרישוי של הרכב).

מכירת רכב שנמצא תחת עיקול בלי ליידע את הרוכש , דינה עבירה פליליתבדיקת בעלות רכב ובעלים קודמים

בדיקת בעלות רכב חיונית כדי לוודא שהמוכר הוא אכן הבעלים החוקיים של הרכב. המוכר יכול להיות גם צד שלישי, אבל אז הוא צריך ייפוי כוח חתום, וכן תעודה מזהה של המוכר (ושלו) – באמצעותה ניתן לבצע את הפעולה הראשונית וההכרחית של בדיקת בעלות רכב לפי תעודת זהות. בכל מקרה, כדאי מאוד ליצור קשר עם הבעלים עצמו - ושוב, אם עולה ולו החשד הקל ביותר כי משהו מהנ"ל הוסתר, תסתובבו ותחפשו עסקה אחרת..

את הבעלים הרשומים קל מאוד לבדוק במשרד הרישוי (או בכל סניף דואר שמחובר לרשת שלהם). חשוב מאוד לוודא לא רק שהמוכר הוא הבעלים, אלא גם שהרכב הוא אכן הרכב אותו אתם רוכשים.
מכוני בדיקה אמורים לספק לכם את מספר השלדה של הרכב בדו"ח (פרט שקשה יותר לזייף).
יחד עם נתונים אחרים כמו: צבע, מודל, מספר מנוע וכו' וודאו שהנתונים בדו"ח של מכוני בדיקה, במסמכי הרכב ובמסמכים של משרד הרישוי (העברת בעלות) חופפים כולם, ושהבעלים הוא אכן המוכר (על פי תעודה מזהה).

הפעלת אינטואיציה

מעבר לבדיקות אותן חשוב שתעשו על ה"נייר" בכל מה שקשור לביצוע בדיקת בעלות רכב, כדאי גם להסתמך על האינטואיציה. במידה ומוכר הרכב נראה חשוד, במידה והוא מגמגם או לא נותן תשובות ברורות על שאלות אותן אתם שואלים לגביו או לגבי הרכב, דבר זה אמור להפעיל נורה אדומה – ובמקרה כזה, כדאי אף לבצע פעולות בדיקה מעמיקות יותר או לשקול אם להתקדם עם העסקה.

בדיקה אשר תאפשר לכם לראות את כל התמונה

בדיקת בעלות רכב קודמת חשובה לא רק כדי להבין את מספר הבעלים הקודמים (יד) אלא גם את זהותם. באופן כללי אין פסול בידיים מרובות או "סוג ב'" (חברות ליסינג, השכרה ושאר מסגרות בהן ידוע שהטיפול של הנהג ברכב פחות "אישי"), אבל הכל אמור להיות "על השולחן" ולהתבטא במחיר. כאן הנתונים ניתנים בעל פה על ידי הפקידה בבנק הדואר. בעלות של חברת ליסינג, השכרה או ממשלתית כתובה בכחול.
מדובר בפרטים חשובים, אשר במקרים רבים יכולים גם להשפיע על השאלה אם כדאי להמשיך ולהתקדם ולהשלים את העסקה או לעצור אותה ולכן, כדאי להשקיע את הזמן והמשאבים הנדרשים על מנת לבצע אותה.


ייפוי כוח להעברת בעלות רכב

ייפוי כוח הוא כלי אשר מאפשר לכל אד להעניק את ההרשאה לאדם אחר, לבצע פעולות שונות במקומו כלפי צד שלישי.
ייפוי כוח יכול לשמש גם לצורך מכירת רכב פרטי או רכב מסחרי – כאשר, קיומו של טופס ייפוי כוח מאפשר למיופה הכוח לבצע כמעט כל פעולה אשר קשורה לרישוי הרכב וכאמור, גם להעברת הבעלות – אשר מבוצעת דרך דואר ישראל.
בהליך פשוט במסגרתו מיופה הכוח והרוכש מגיעים לסניף הדואר, מבצעים את העברת הבעלות ובסיום הפעולה מקבלים שטר אשר מעיד שהפעולה אכן הסתיימה בהצלחה.
יש לקחת בחשבון שבהליך העברת בעלות רכב המתבצע באמצעות ייפוי כוח להעברת בעלת רכב, יש להגיע לסניף הדואר עם הטפסים הבאים: טופס ייפוי כוח להעברת בעלות תעודת זהות מקורית של כל אחד מהצדדים ורישיון רכב מקורי ובתוקף.


לסיכום..

בדיקות של נושאים כמו: שיעבוד של הרכב ובדיקת של בעלות הרכב, יכולה אומנם לקחת קצת זמן ולדרוש השקעה מסוימת. יחד עם זאת, מדובר בבדיקה שהיא לא פחותה בחשיבותה מבדיקת תקינות הרכב במכוני הבדיקה. בדיקה שכזאת, תבטיח לכם שעסקת רכישת הרכב היא אכן עסקה חוקית, אשר תספק מענה על האינטרסים שלכם ולכן, חשוב לא לוותר עליה.

 

 

 

     

 

 

 

עוד באותו נושא

הרכבים החשמליים כאן כדי להישאר - אבל מה לא כולם לוקחים בחשבון?

הרכבים החשמליים כאן כדי להישאר - אבל מה לא כולם לוקחים בחשבון?

האימוץ הגובר של כלי רכב חשמליים מהווה עומס משמעותי על רשתות החשמל, במיוחד בזמני טעינה שיא. ככל שיותר ויותר רכבי EV יוצאים לכבישים, הביקוש לחשמל...

איך ניתן להוזיל את מחירי ביטוח הרכב בקלות

איך ניתן להוזיל את מחירי ביטוח הרכב בקלות

הבנת פוליסת ביטוח הרכב שלך היא חיונית בשאיפה להוזיל את מחירי הביטוח שלך. מבוטחים רבים משלמים פרמיות מבלי להבין היטב את הכיסוי שהם מקבלים....

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב מתייחסות למעטפת החיצונית של רכב, לרבות הפנלים, הדלתות, הגג, הפגושים והפגושים. זוהי השכבה החיצונית ביותר המגנה על הרכיבים הפנימיים...

מדריך בדיקת רכב לפני קניה

מדריך בדיקת רכב לפני קניה

רכישת רכב יד שנייה, הוא לא עניין של מה ובכך, בדיקת רכב לפני קנייה אמורה להסיר מאיתנו כמה דאגות, בהווה ובעתיד. השאלה האם לרכוש רכב יד שנייה,...

אחריות מכוני בדיקה

אחריות מכוני בדיקה

נדמה שאין אחד מאיתנו שלא עבר את החוויה הלא נעימה, של רכישת רכב שהפרסום אודותיו סיפר סיפור אחד והמציאות שלו היתה שונה לגמרי אחת השאלות...

string(34) "אחריות מכוני בדיקה"