enter-article מדריך בדיקת רכב לפני קניה כולל שאלות ותשובות - מעודכן 2022 - אינדקס מכוני בדיקה הגדול
מכוני רישוי » מאמרים וחדשות » מדריך בדיקת רכב לפני קניה

מדריך בדיקת רכב לפני קניה

רכישת רכב יד שנייה, הוא לא עניין של מה ובכך, בדיקת רכב לפני קנייה אמורה להסיר מאיתנו כמה דאגות, בהווה ובעתיד.

השאלה האם לרכוש רכב יד שנייה, גורמת ללא מעט התלבטויות. זה מתחיל בשאלה הכלכלית, האם כדי להשקיע ברכב ישן או לחסוך לרכוש כסף חדש, זה נמשך בשאלת האמון, האם כדי להאמין לבעל הרכב ולהמר על כך שאכן הרכב תקין, וזה נגמר בשאלה שתעלה בעתיד, מה יקרה שנרצה למכור את הרכב? האם יהיה לו ביקוש ונוכל למכור אותו, אחרי שהוא יקבל את התווית של רכב יד שלישית.

חלק מהתשובות לשאלות הן סובייקטיביות, אך לפחות לשאלה אחת יש תשובה אובייקטיבית ויחסית פשוט לקבל אותה, מדובר על שאלת תקינות הרכב. בדיקת רכב לפני קנייה מאפשרת לנו להחליט האם הרכב הוא תקין או לא, והאם הוא זקוק לטיפולים שיעלו את עלויות הרכישה שלו.

בדיקת רכב לפני קנייה מאפשרת לנו להחליט האם הרכב הוא תקין או לא

לשם מה הם עושים בדיקת רכב לפני קניה?

בדיקת רכב לפני קניה, עוזרת לנו, הרוכשים, במספר נקודות:

  • באמצעות הבדיקה אנחנו יכולים לוודא האם הרכב תקין כפי שנמסר לנו על ידי המוכר
  • הבדיקה מאפשרת לנו ללמוד על הרכב, דברים שאי אפשר לדעת עליו דרך נהיגה או במבט עיניים.
  • בדיקה לפני קניה עוזרת לנו לדעת, האם נצטרך לטפל בו וכן, נוכל להעריך, פחות או יותר, כמה זמן הוא יחזיק מעמד והאם משתלם לנו להשקיע בו לתקופה כזו.
  • הבדיקה עוזרת לנו לדעת האם המחיר שנקב המוכר, הוא אכן ראוי או שמא מדובר במחיר גבוה מדי.

מה בודקים בבדיקת רכב לפני קניה?

בדיקת רכב לפני קנייה, מתבצעת במכון בדיקה. שם נמצא בודק מומחה אובייקטיבי, שבודק את מערכות הרכב. מדובר על בדיקת פנסים, מערכות בלמים, הגה, מנוע, פחחות, שמשות, שילדת הרכב, בדיקת זיהום, מערכת דלק ועוד. בנוסף במסגרת בדיקת רכב לפני קניה, יבחן הבוחן את מספר השילדה ואת מספר המנוע על מנת לאמת אותם מול המספרים שקיבל הרוכש מהמוכר. במידה והמספרים אינם תואמים הרי שיש כאן עילה לביטול העסקה.

מתי נכון לבצע את הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת לרוב אחרי שהצדדים מגיעים על מחיר מוסכם ואחרי שהרוכש ביצע נסיעת מבחן והחליט שהוא מעוניין לרכוש את הרכב. אין לבצע את העסקה לפני בדיקת הרכב.
במקרים רבים נהוג לחתום על הסכם זיכרון דברים, במהלכו מתחייב הרוכש לקנות את הרכב אם הבדיקה יוצאת תקינה, וכן המוכר מתחייב לא למכור את הרכב לרוכש אחר, גם לא עבור מחיר גבוה יותר, אם יקבל הצעה על כך.


מה קורה במקרה והבדיקה איננה יוצאת תקינה?

באופן טבעי, אם בדיקת רכב לפני קנייה לא יוצאת תקינה, אז אין סיבה שנשקיע ונקנה את הרכב. אך כן יש לציין שתי הסתייגויות:


הסתייגות ראשונה – לא כל תוצאה היא בגדר "שוברת עסקה". ישנם מקרים בהם התוצאות הן חיוביות ויש נקודות מסוימות שיוצאות לא טוב, אך הן לא מפריעות לשימוש ברכב. בפרט אם מדובר ברכב ישן, אז צריך לקחת בחשבון שנוצר עם הזמן בלאי טבעי.
הסתייגות שנייה – ישנם גורמים שיבקשו מראש, סכום כסף מסוים על "הצהרת כוונת". סכום זה לא בהכרח יוחזר, אם הרוכש יחליט לבטל את העסקה ללא עילה משכנעת ומתאימה.

איך ואיפה עושים את הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת כאמור במכון בדיקה, אך אינכם חייבים ללכת לבצע אותה בעצמכם. כמובן שמומלץ להגיע למכון בדיקה ולשמוע את התוצאות וההסברים בעצמכם.
במידה ואין לכם זמן לכך, אתם יכולים גם להזמין בדיקת רכב עד הבית. מדובר בבדיקה בה עובד מכון בדיקה בא לקחת את הרכב לבדיקה ומחזיר אותו לאחר מכן עם תוצאות הבדיקה.
ההמלצה היא כמובן לעשות את הבדיקה במקום מוסכם על שני הצדדים, וכן כששניהם נמצאים במקום ומקבלים את המידע מגורם מקצועי, באופן ישיר.

עלות בדיקת רכב לפני קניה

בדיקת רכב לפני קניה מחיר נקבע בהתאם לגודלו ושנת הייצור שלו. המחירים יתחילו ב400 שקל ויעלו כלפי מעלה, ככל שהרכב דורש בדיקה מעמיקה יותר שלוקחת זמן רב יותר.

עלות בדיקת רכב לפני קניה, יכולה להשתנות על פי פרמטרים שונים. ככל שהבדיקה תהיה יותר מעמיקה, כך נקבל תמונת מצב הרבה יותר מלאה על מצבו של הרכב. מי שאמור לשלם על הבדיקה, הוא הרוכש וזה חלק מעלויות הנלווית לעסקה.
הרוכש הפוטנציאלי צריך לקחת בחשבון, מלבד עלות רכישת הרכב, הוא יידרש גם לשלם הוצאות נוספות שקשורות לעסקה. זה חשוב, מאחר וזה יכול להשפיע עליו מבחינה כלכלית ועל השאלה, האם באמת משתלם לו לבצע בדיקה מקיפה או בדיקה סטנדרטית שתספק לו תשובות מספקות האם הרכב תקין או לא.

מה עוד צריך לבדוק בטרם רוכשים את הרכב

מלבד בדיקת רכב לפני קנייה, עליכם לבדוק מספר דברים בטרם אתם מבצעים רכישת רכב יד שנייה.

  • מצבו של הרכב מבחינה משפטית – יש לוודא האם יש על הרכב עיקול, האם הרכב אכן שייך למוכר.
  • היסטורית הרכב – יש לבקש מהמוכר את ספר הטיפולים של הרכב. על מנת לבצע בדיקה קפדנית יש ללכת למוסך בו הוא טופל , שם יהיה רישום של הרכב ויהיה ניתן לבחון האם ספר הטיפולים הוא שלם ולא בוצעו בו תיקונים.
  • בדיקת רישיון הרכב – כמה בעלים היו לו בעבר, מתי בוצע הטסט האחרון לרכב, את ההתאמה של המפרט שמצוין ברישיון למפרט של הרכב.
  • מיהו מוכר הרכב- האם מדובר בסוחר שקיבל את הרכב למכירה או שהוא בעל הרכב בעצמו. מהו מקור הרכב (ליסינג או רכב שנרכש מהיבואן). יש לבדוק כמובן שהוא אכן בעל הרכב על ידי ביצוע בדיקת בעלות רכב

האם בכל מצב צריך לבצע בדיקת רכב לפני קניה?

הרבה פעמים אנשים מתלבטים האם לעשות בדיקת רכב לפני קניה, בין אם זה מסיבות כלכליות ובין אם זה מסיבות אחרות. בנקודת קיצון אחת, אם רוכשים רכב ישן ובזול, אז יש מי שסבור שאין צורך בכך, כי בכל מקרה ההשקעה היא נמוכה. בנקודת קיצון שנייה, אם רוכשים רכב משומש מחברת ליסינג/טרייד אין או חברה אחרת שהיא "מסודרת", עולה שאלה האם באמת זה הכרחי.


התשובה היא כן. בכל מצב בו אנחנו רוכשים רכב ישן, עלינו לעשות בדיקת רכב לפני קניה. הסיבה היא שמשקיעים לא מעט וזמן בתהליך, לא מדובר במוצר חד פעמי, אלא מוצר שאמור לשמש את הרוכש לאורך תקופה ארוכה, ביום יום, בחייו הפרטיים ובחייו המקצועיים. על כן, עדיף לשלם על בדיקה ולא להתאכזב יותר מאוחר.


מדוע יש לפנות למכון בדיקה ולא למוסך?

בדיקת רכב לפני קניה, להבדיל מטיפולים ותיקונים, יש לבצע אך ורק במכון בדיקת רכב מורשה ומקצועי, והסיבות לכך הן:

  • ראשית, שם אפשר למצוא את כל האבזור המתאים, המכשור הנדרש וכל מה שצריך בשביל לבצע את התהליך. כמובן ששם אפשר למצוא את אנשי המקצוע המתאימים לכך.
  • שנית, המכון יספק את המסמכים המלמדים על מצבו ותקינותו של הרכב, ולכן אין סיבה לעשות זאת במקום אחר.

עוד באותו נושא

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב - איך זה עובד ומתי זה נדרש

פחחות רכב מתייחסות למעטפת החיצונית של רכב, לרבות הפנלים, הדלתות, הגג, הפגושים והפגושים. זוהי השכבה החיצונית ביותר המגנה על הרכיבים הפנימיים...

בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?

בדיקת בעלות רכב - של מי הרכב הזאת באמת?

      מצאתם את הרכב שמתאים לדרישות ולתקציב, ואפילו עברתם את מסכת הייסורים ההכרחית שבבדיקת תקינותו במסגרת מכוני בדיקה מורשים....

אחריות מכוני בדיקה

אחריות מכוני בדיקה

נדמה שאין אחד מאיתנו שלא עבר את החוויה הלא נעימה, של רכישת רכב שהפרסום אודותיו סיפר סיפור אחד והמציאות שלו היתה שונה לגמרי אחת השאלות...

מדריך מכוני בדיקה בישראל

מדריך מכוני בדיקה בישראל

אנחנו יכולים להאשים את כלי הרכב בתאונות דרכים, אך מי שאמור לבדוק אותם ולוודא שהם מתאימים לעלות על הכביש, זה אנחנו... כאשר בוחנים...

מחירון רכב - מה משפיע על מחיר הרכב

מחירון רכב - מה משפיע על מחיר הרכב

מחירון רכב בישראל נקבע עפ"י שני גופים: משרד האוצר ויבואני הרכב השונים. שני הגופים הללו הם גופים בעלי אינטרסים ולכן מחירון הרכב לא תמיד מחושב...

string(43) "categoryבדיקת רכב לפני קניה"